Bebeklerde Gaz Sancısı (İnfantil Kolik)

infantil-bebek-gaz-sancisiİnfantik kolik, gaz sancısı veya colicum infantum, doğumu izleyen ilk 3 ayda ortaya çıkar. Bebeklerin dörtte birinde görülebilir. Genellikle bu durum 2-3 haftalıkken başlar, 6-8 haftalıkken doruk noktasına çıkar ve 3-4 aylıkken kendiliğinden düzelir. Kolik ağlaması normal ağlamadan farklıdır; bebek sakinleştirilemeden saatlerce ağlayabilir. Daha çok öğleden sonra, akşam saatlerinde görülür.
İnfantil kolik hastalığının nedeni hakkında çeşitli teoriler olsa da sebep hala tam olarak bilinmemektedir. Anne babaların bilmesi gereken; kolik, ebeveynlerin bir tutumu veya hatası sonucu ortaya çıkmamaktadır. Anne baba her şeyi doğru yapsa bile ortaya çıkabilir.
İlk üç ayda çok ağlayan bir bebekte İnfantil kolik tanısı konmadan önce; kulak, idrar yolu gibi enfeksiyonlar, reflü, fıtık gibi mide-barsak hastalıkları, travma, alerji ve anne sütünden geçen ilaçlar gibi nedenler dışlanmalıdır.
İnfantil kolik hastalığının bilinen etkili bir tedavisi yoktur. Aileye danışmanlık verilmesi, bebeğin sağlıklı büyüdüğünün anlatılması çok önemlidir. Bebeğin beslenmesinin değiştirilmesinin hiçbir yararı yoktur. Anne yediklerine dikkat edebilir; baklagiller, lahana, karnabahar, soğan sarımsaktan kaçınması tavsiye edilir. Anneler bebeklerini doğru pozisyonda ve bir memeyi tam boşaltacak şekilde emzirmelidir. Emzirme sırasında yutulan gaz çıkartılmalıdır.
Bitki çaylarının çok az bir etkisi olabilir. Ancak standart bir doz ve içerik bulunmaması, normal beslenmeyi bozmaları ve ciddi yan etki oluşturabilmeleri nedeniyle kullanımında dikkatli olunmalıdır.
Şu anda eczanelerde bulunan hiçbir damla ya da şurubun gerçekten etkili olduğunu gösteren bilimsel çalışma yoktur.
İnfantil kolikli bebeklere zarar görme ihtimallerinin bulunmadığı, kucağa almak, karnına masaj yapmak, ılık banyo yaptırmak, müzik dinletmek, saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi araçların yanında bulundurmak, ritmik şekilde sallamak, araba ile gezdirmek gibi yöntemler denenebilir. Bu yöntemlerin herhangi birinden bebek fayda görebilir.
Sonuçta unutmayalım ki infantil kolik zararsız ve geçici bir durumdur. Pek çok bebekte 4-6 ayda kaybolur. Bebeklerin zarar görebileceği tedaviler yerine ailelere durum iyi anlatılmalı ve desteklenmelidir.