çocuklarda havuzdan geçen hastalıklarÇocuklarda yaz aylarında sık görülen yaz hastalıkları kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, mantar, sinüzit, bulaşıcı sarılık…

Kulak enfeksiyonları: Temiz olmayan yüzme havuzuna giren çocuklar birçok enfeksiyona yakalanabilir, hatta dış kulak ve orta kulak iltihabı da olabilir. Enfeksiyon etkeni mantar, bakteri veya virüs de olabilir. Bu nedenle çocuklarda kulakta kaşıntı, ağrı, pis kokulu akıntı ve ateş gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmeli.

İdrar yolu enfeksiyonu: Temiz olmayan havuzlarda yüzen çocuklarda, özellikle kız çocuklar olmak üzere, idrar yolları iltihabı oluşur. Ayrıca ıslak mayo ile durmak veya su kenarında yerlere oturarak uzun süre oyuna dalmak mikropların idrar yollarına girişini kolaylaştırır. Belirtileri; ağrılı idrar yapma, sık idrara gitme, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik ve ateş gibi şikayetler olur. Bu bulguların saptanması durumunda mutlaka hastaneye başvurulmalı.

Mantar: Mantar hastalığı ciltte, saçlı deride ve tırnaklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudun değişik yerlerinin uzun süre ıslak kalmasıda buna sebep olur. Genel kullanıma açık, hijyen kurallarına uyulmayan yüzme havuzu kenarları, banyo, tuvalet gibi ortamlardan, mantar hastalığı olanların kullandığı terlik, havlu ve diğer eşyalardan bulaşabilir. Mantar lezyonları kaşıntılı, bazen kızarık ve bazen de üzeri beyaz kabuklu olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalı.

Sinüzit: Temiz olmayan sulara dalmak sinüziti tetikleyebilir. Ayrıca kalabalık ortamlara girilmesi nedeni ile damlacık enfeksiyonları solunum yollarından bulaşabilir. Ateş, kırgınlık, halsizlik, iştahsızlık, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi şikayetler gösterir.

Bulaşıcı sarılık: Hepatit A denilen bulaşıcı sarılık türü bir virüse bağlı olmaktadır. Temiz olmayan havuzlar, kirli sular, gıda, kirli eller ile bulaşabilir. Halsizlik, ateş gibi şikayetlerle başlanıp kusma, karın ağrısı, idrar renginde aşırı sarılaşma, göz akında sararma gibi bulgular görülür. Hepatit A sarılığından aşılanmak suretiyle korunmak mümkündür.