rota virüsüRota virüsü çocuklarda sık görülen ishal etkenlerinden biridir. Daha çok sonbahar, kış aylarında salgınlar yapan hastalık 5 yaş altı tüm çocuklarda en az bir defa görülür. Bazen hastaneye yatırılacak kadar ağır seyreder. Nadiren de ölüme neden olabilir.

BULAŞMA

Hasta çocukta, hastalık bulguları başlamadan hemen önce ve ishal başladıktan 10 gün  sonrasına kadar virüs, dışkı ile atılır. En sık görülen bulaşma şekli, direkt veya indirekt temasdır. Hastaların kullandığı tuvaletlerden, oyuncaklardan ve eşyalardan bulaşabildiği gibi temiz olmayan su ve yiyecek yoluyla bulaşlar da sıkça görülebilir. Ayrıca solunum yoluyla bulaşların olduğu vakalar da  bilinmektedir.

KLİNİK SEYİR

Hastalık etkeni alındıktan 1-3 gün sonra klinik bulgular ortaya çıkar. Öncelikle ateş ve kusmalar başlar, ardından karın ağrısı ve ishal klinik tabloya eklenir. Bazen üst solunum yolu şikayetleri de eşlik edebilir. Şikayetler 1 hafta kadar sürer. İshal ve kusmaya bağlı vücutta sıvı kaybı meydana gelirse ve bu ihtiyaçlar ağızdan karşılanamazsa çocuğun hastaneye yatırılarak serum tedavisi verilmesi gerekebilir. Sıvı kaybı oluşan çocuklarda ağızda ve dilde kuruluk, gözlerde ve bıngıldakta çökme, huzursuzluk, idrar miktarında azalma, kilo kaybı gibi belirtiler görülür.

TEŞHİS

Hastalığın kesin tanısı gaitada rotavirüs antijeni testi yapılarak konur.


TEDAVİ VE KORUNMA

Rotavirüs gastroenteritinde hastalık etkenine yönelik özel bir tedavi yoktur. Tedavide öncelikli hedef, hastalık sırasında oluşan kayıpların hızlıca karşılanmasıdır. Gerekirse serum tedavisi ve diyet gibi destek tedavileri yapılır. İlaçlar, ateşin düşürülmesi ve kusmanın azaltılmasına yöneliktir. Probiotikler ishalin devam etme süresini biraz kısaltabilir. Antibiotikler ve ishal kesici  ilaçlar rotavirüs gastroenteritinin tedavisinde  kullanılmaz.

Korunma da en önemli yol, bebeklerin aşılanmasıdır. İlk 6 ay içinde aşılanan çocuklar hastalıkdan büyük oranda korunurlar ve hastalık etkeniyle karşılaşsalar bile aşılanmamış çocuklara göre hastalığı çok daha hafif şekilde atlatırlar.

Aşılama dışında, hijyen kurallarına dikkat etmek gereklidir. Ellerin sık sık yıkanması, yüzeylerin ve oyuncakların silinmesi, salgınlar sırasında çocukların okul ve kreşe gönderilmemesi de korunmada etkili olabilir.